Valimiz Sayın Gökmen Çiçek; Bolvadin Üçhöyük Kazı Alanı’nı Ziyaret Etti.

(0 comment)
Leave Comment

Valimiz Sayın Gökmen Çiçek; Bolvadin Üçhöyük Kazı Alanı’nı Ziyaret Etti.

Bolvadin İlçesinde bulunan Üçhöyük yerleşmesi kazı alanını Valimiz Sayın Gökmen Çiçek ziyaret ederek incelemelerde bulundu. 
Kültür ve Turizm Bakanlığının izni ile 2020 yılı Eylül ayında başlatılan Üçhöyük kazısı; Afyonkarahisar Müze Müdürü Arkeolog Mevlüt Üyümez'in başkanlığında, Selçuk Üniversitesi’nden Prof. Dr. Özdemir Koçak ve Harita Mühendisi Ömür Esen; Afyon Kocatepe Üniversitesi’nden Arkeolog Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Bilgin; Dicle Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi İsmail Baytak ve Selçuk Üniversitesi Arkeoloji ve Tarih bölümlerinden lisans ve lisans üstü eğitim gören öğrenci grubundan oluşmaktadır.

Valimiz Sayın Gökmen Çiçek; Bolvadin Kaymakamı Adem Öztürk, Bolvadin Belediye Başkanı Fatih Kayacan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır ve Müze Müdürü Mevlüt Üyümez ile  Üçhöyük kazısı hakkında istişare ettiler.

Valimiz Sayın Gökmen Çiçek, “Bugün burada muazzam bir heyecan yaşıyoruz. Sürekli söylendiği gibi Afyonkarahisar muhteşem bir tarih üzerinde duruyor. Bu şehir gerçekten kadim bir şehir. Bolvadin’de Afyonkarahisar’ın kalbi deniliyordu. Herhalde bu muhteşem tarihi kanıtlamak için böyle diyorlar, tabi ki her yer Afyonumuzun güzellikleriyle dolu fakat bu gizemli tarihi yer beni çok heyecanlandırdı. Çünkü bu yerleşme bazı bilim insanları tarafından M.Ö 2. bin yıl yazılı kaynaklarında ismi zikredilen Puruşhanda ile eş tutuluyor. Eğer bahsi geçen kent şuan bulunduğumuz Üçhöyük ile aynıysa, Anadolu’da ismi bilinen en eski kentlerden veya beyliklerden biriyle karşı karşıyayız” dedi.

En Kısa Sürede Sürpriz Bekliyorum!

Bu kentin M.Ö 2000 yılı civarında Anadolu’daki ticari organizasyonu yöneten önemli doğu-batı yollarının önemli kesişme noktasındaki bir pazar yeri konumunda olduğuna dikkat çeken Valimiz Sayın Gökmen Çiçek: “Bu bilgiler ışığında böyle bir tarihi gizemi çözmek adına başından beri büyük bir heyecanla çalışan Kaymakamımıza, Belediye Başkanımıza, Selçuk Üniversitesinden Özdemir Koçak hocamıza, Dicle ve Kocatepe Üniversitesinden Hocalarımıza, Kazı Sorumlumuz ve ekibine çok teşekkür ediyorum. Hocalarımızdan yeni çıkan eserlerle ilgili inşallah en kısa sürede sürprizler bekliyorum. Ben de Afyonkarahisar Valisi olarak yetkililerimizin hizmetindeyim” diye konuştu.

 

Comments - 0

Comment

Location :

Sign up to our website

AfyonDays'As a member of AfyonDays you can comment on all of our pages. It is important for us to learn your thoughts. For a more beautiful Afyonkarahisar..