Yedi Kapılar Kaya Yerleşimi ve Yeraltı Yerleşimi

(0 comment)
Leave Comment

Yedi Kapılar Kaya Yerleşimi ve Yeraltı Yerleşimi

Bolvadin ilçesine bağlı Kemerkaya kasabasının 3 km kuzeydoğusunda yer almaktadır. Konya- Eskişehir karayolunun takriben 500 metre doğusunda dağ yamacındadır. Emirdağ dağ silsilesinin bir bölümünü oluşturan Kemerkaya bölgesinin, doğu batı doğrultusunda uzanan bölümünde bulunan yerleşimin kaya yerleşimi, dağ yamacında; yer altı yerleşimi ise dağ eteğinde yer almaktadır. Yedikapılar kaya yerleşimi ve yeraltı yerleşiminde 1997-2001  yılları arasında, Afyon Müze Müdürlüğü’nce temizlik çalışması yapılmıştır. Yapılan çalışmalarda Yedikapılar kaya yerleşimi tamamen, yer altı yerleşiminin ise büyük bölümü ortaya çıkarılmıştır.

Yedikapılar kaya yerleşimi kuzeye bakan “u “şeklinde plana sahip kompleks yapı grubundan oluşmaktadır. Kuzey tarafı açık, doğu, batı ve güneyde yapıları olan avlulu kompleksin batısında “L” planlı mezar odası, doğusunda mutfak ve yazlık bölümü bulunan 5 mekan, güneyinde ise avluya açılan 2 mekan, doğu batı doğrultusunda uzanan ve 6 kapısı avluya açık koridor, bu koridora açılan dikdörtgen planlı ve tonozlu 5 mekan ile koridorun doğusunda şapel bulunmaktadır. 5 metreye yaklaşan yüksekliği ile  ihtişamlı bir görünüme sahip kompleks yapının, askeri (garnizon) veya idari bir yapı olabileceği düşünülmektedi

Yedikapılar kaya yerleşiminin 200 m. batısında ise yer altı sığınağı bulunmaktadır. Yer altı yerleşimi, 1 ve 2 nolu olmak üzere birbirine yakın iki ayrı yerdir. 1 nolu yer  altı yerleşimi, 3 katlı olup, toprak yüzeyine uzanan 7 adet havalandırma bacası, su kuyusu, gizli geçit diyebileceğimiz uzantıları yer almaktadır. 1 nolu kompleksin üst katı ise, kendi içerisinde, ana dehliz, yan dehliz, güney dehliz, doğu dehliz, batı dehliz, olmak üzere, bölümlerden oluşmaktadır. 2 nolu yer altı yerleşimi ise 2 havalandırma bacasına sahip olup, 1 nolu yer altı yerleşiminden küçüktür. Sığınakların üstü ören yeridir. Çok tahrip olduğundan mimari izleri yoksa da, Bizans çanak çömlek parçaları bulunmaktadır.

Bizans dönemine tarihlendirilebilen kaya yerleşimi ve yer altı yerleşimi Afyonkarahisar yöresinde ortaya çıkarılan tek örnek olması nedeni ile arkeolojik  açıdan büyük önem arz etmektedir. Ancak Bizans dönemi yaşantısı ve taş işçiliği açısından yeterli bilgi elde edilememiştir.

Comments - 0

Comment

Location :

Sign up to our website

AfyonDays'As a member of AfyonDays you can comment on all of our pages. It is important for us to learn your thoughts. For a more beautiful Afyonkarahisar..